Ha egy anyagot nehéz ragasztani az alacsony felületi energiája miatt, nagyon fontos, hogy az adott anyag ragasztásához megfelelő ragasztóanyagot válasszuk. Számos módszer kínálkozik az anyagok felületi energiájának növelésére, így a ragasztási lehetőségek javítására. Íme több különböző módszer a felületi energia módosítására.
A folyadékoknak az a képessége, hogy vegyi hatással vannak a felületre, alapozókkal vagy tapadást elősegítő anyagokkal javítható. Az alapozók úgy működnek, hogy monomolekuláris réteget vagy funkcionális anyagból vékony réteget képeznek a felületen. Az alapozókat kémiailag úgy alakítják ki, hogy a molekulák egyik vége nagyon jól ragad az alacsony felületi energiájú anyagokhoz, miközben a szabad végük nagyon jól ragad a ragasztóanyagokhoz.
A plazmakezelések olyan ionizált gáznak teszik ki az anyagok felületét, amely módosítja a felületi atomok kémiai reakcióképességét. A plazmakezelésnek számos különböző változata van, és számos különböző cég foglalkozik plazmakezelési szolgáltatásokkal.
A lángkezelés a „láng” vagyis az égés vegyi hatását kihasználva módosítja vegyileg az anyagok felületi atomjait. A plazmakezeléshez hasonlóan számtalan cég végez lángkezelést különböző anyagokon.
Bár sok időt töltöttünk azzal, hogy megértsük az anyagok felületi energiájának bonyolult részleteit, a valóságban a ragasztandó anyagokat szennyezett felülettel szállítják le. Ebbe beletartozhat a por, olaj, zsír, ujjlenyomatok vagy bármilyen kosz, amely a felületre kerülhet.
A tiszta felület lehetőséget biztosít a maximális nedvesítésre és a felület lehető legnagyobb mértékű érintkezésére
A szennyezett felület meggátolja a felületi érintkezés és a nedvesítés lehetőségét
Nagyon gyakran alaposan meg kell tisztítani az anyagot a ragasztás előtt, így garantálható a ragasztóanyag megfelelő érintkezése. Van egy pár módszer erre:
Előfordul, hogy a tisztítás egyedül nem képes eltávolítani a szennyeződést az anyagok felületéről. A fröccsöntött műanyagok nyomokban formaleválasztó vegyszereket tartalmazhatnak, amelyeknek az a célja, hogy számos oldószernek ellenálljanak. A fémek oxidrétegei (pl. a rozsdás vas) „hozzáragadnak” a felülethez, és pusztán oldószerekkel nem távolíthatók el. Néhány ipari olaj ellenálló az oldószerekkel és vegyszerekkel szemben, és az a céljuk, hogy a fémek felületét megvédjék a sérülésektől szállítás közben.
Ahhoz, hogy a felületet megfelelően előkészítsék ragasztáshoz, csiszolásra lehet szükség.
1. Első tisztítás – az első tisztítás eltávolíthatja a meglévő szennyeződés nagy részét, és ezzel megakadályozza, hogy a por újra összemaszatolja a felületet csiszolás közben.
2. Csiszolás – normál csiszolópapírral vagy nem szőtt csiszolóanyaggal végzett csiszolás eltávolíthatja a szennyezett felületet, és egyenetlenséget biztosíthat.
3. Tisztítás – a végső tisztítás eltávolítja a csiszolás után maradt port, és új, tiszta felületet biztosít a ragasztáshoz.
Segítségre van szüksége a projekthez megfelelő termék kiválasztásához? Lépjen kapcsolatba velünk, vagy hívja a +36 1 270 7777 telefonszámot, ha termékkel vagy alkalmazással kapcsolatos, illetve műszaki tanácsra van szüksége, vagy együtt kíván működni egy 3M műszaki szakemberrel.
Segítségre van szüksége a projekthez megfelelő termék kiválasztásához? Lépjen kapcsolatba velünk, vagy hívja a +36 1 270 7777 telefonszámot, ha termékkel vagy alkalmazással kapcsolatos, illetve műszaki tanácsra van szüksége, vagy együtt kíván működni egy 3M műszaki szakemberrel.