A Pressure Sensitive Tape Council szerint három tulajdonság határoz meg egy öntapadó ragasztóanyagot (Pressure Sensitive Adhesive, PSA):
1. Tartós tapadás
2. Tapadás kis nyomás esetén
3. Nincs halmazállapot-változás folyékonyról szilárdra
A folyékony ragasztóanyagoktól eltérően a ragasztószalagok vegyi összetétele teljesen szárazan érkezik, így a ragasztáshoz nincs szükség további száradásra. A ragasztás felületi mechanikus reteszeléssel és elektrosztatikus kölcsönhatással jön létre.
Ezek a jellemzők az öntapadó ragasztóknak olyan egyedülálló képességeket biztosítanak, amelyek a termékek tervezése során szabadságot nyújtanak, és növelik a termelési hatékonyságot. Az előnyeik többek között az alábbiak:
Az öntapadó ragasztóanyagok számos különböző formában érhetők el, beleértve a különböző vastagságú, hordozóval vagy funkcionális szivacsos belső résszel rendelkező öntapadó ragasztóanyagokat, a transzfer szalagokat, az egyoldalas ragasztószalagokat és a nyomtatható fóliákat. A formákon kívül számos különféle vegyi anyagot használnak az öntapadó ragasztókhoz ipari ragasztási alkalmazásokra. Bár a speciális öntapadó ragasztók sok alkalmazásban találhatók, a három leggyakrabban használt vegyi összetevő magas szintű áttekintésével fogunk foglalkozni összehasonlítási célokból. Sok egyéb tényezőt kell figyelembe venni a szereléshez használt megfelelő ragasztószalag vagy ragasztóanyag kiválasztása során.
Az akrilok öntapadó ragasztókhoz való fejlesztése amiatt kezdődött, hogy a természetes gumi UV-fénynek kitéve megsárgul és lebomlik. Az akril vegyi összetevői általában nagyobb belső teherbírással rendelkeznek, mint a gumi vegyi összetevői.
Az akril ragasztószalagok az ipari ragasztás igáslovai. Az akril vegyi összetevők állandóan fejlődő képességei révén az összetételek már magas és alacsony hőmérsékleten is működhetnek, magas, közepes és alacsony felületi energiájú (HSE, MSE, LSE) anyagokhoz ragadhatnak, és még egyedülálló tulajdonságokkal is rendelkezhetnek, pl. égésállóak lehetnek. Az akril ragasztószalagok különböző vastagsággal, hordozókkal és funkcionális szivacsos belső résszel, valamint azok nélkül is elérhetőek. Az akril habszalagok funkcionális szivacsos belső része különleges teljesítménybeli előnyöket nyújt, beleértve a teherbírást és a terhelés dinamikus elnyelését. Az akril ragasztószalagok majdnem minden iparágban megtalálhatók.
Elsődleges előnyök
Elsődleges hátrányok
A szilikontartalmú polimerekből elválasztó réteg készíthető rendkívül alacsony felületi energiájuk miatt, de maga a ragasztóanyag is gyártható belőlük.
A szilikon ragasztószalag legfőbb ismérve, hogy hozzáragadnak a szilikonhoz, és nagy hőmérsékleti tartományban használhatók – -40 °C-tól (-40 °F) több mint 260 °C-ig (500 °F).
Elsődleges előnyök
Elsődleges hátrányok
Először gumiból készítettek öntapadó ragasztóanyagot. Az évtizedek során a gumi PSA technológia elkezdte használni a természetes és mesterséges gumigyantákat, valamint a számos különféle ragasztóanyagot, hogy a ragasztóanyagokat egy adott teljesítményhez igazítsa.
A gumiragasztók gyorsabban ragadnak, mint a többi vegyi anyag, hozzátapadnak a legtöbb felülethez, beleértve az LSE anyagokat is, ezen kívül pedig viszonylag alacsony a költségük. Sokoldalú lehetőséget jelentenek számos alkalmazáshoz, azonban a végső ragasztási teherbírásuk alacsonyabb, mint az akril öntapadó ragasztóké, és idővel jobban romlik az állapotuk (napfény és oxidáció).
Elsődleges előnyök
Elsődleges hátrányok
A természetes gumi (poli cisz-izoprén) mechanikus feldolgozásával alacsonyabb molekulatömegű polimerek jönnek létre, amelyek könnyen feloldhatók oldószerben. A mesterséges polimerek (pl. sztirén-izoprén blokk-kopolimerek) is használhatók. A ragadósságot növelő szereket, pl. a pinént (fenyőnedvből vagy egyéb forrásokból) hozzáadva a ragasztóanyag ragadóssága nő, és így az öntapadó ragasztóként használható.
Segítségre van szüksége a projekthez megfelelő termék kiválasztásához? Lépjen kapcsolatba velünk, vagy hívja a +36 1 270 7777 telefonszámot, ha termékkel vagy alkalmazással kapcsolatos, illetve műszaki tanácsra van szüksége, vagy együtt kíván működni egy 3M műszaki szakemberrel.
Segítségre van szüksége a projekthez megfelelő termék kiválasztásához? Lépjen kapcsolatba velünk, vagy hívja a +36 1 270 7777 telefonszámot, ha termékkel vagy alkalmazással kapcsolatos, illetve műszaki tanácsra van szüksége, vagy együtt kíván működni egy 3M műszaki szakemberrel.