Fémek összeillesztése és rögzítése a tervezési folyamat során.
A gyártók gyakran döntenek a fémek mellett, hiszen költséghatékonyak, számos különböző hőmérsékleten jól teljesítenek, ellenállóak az időjárással szemben, és erősségük is kiváló. A végfelhasználók is bíznak a fémekben: szilárdak és erősek, hűvös tapintásúak és a szemnek is vonzók. A fémekkel gyakorlatilag bármilyen megjelenés elérhető, a kemény indusztriális hangulattól a high-tech ötvözetekig.
Gyakorlatilag végtelen lehetőség áll rendelkezésre a fémek alakítására és feldolgozására: öntés, sajtolás, hajlítás, hengerlés, vagy akár a kovács kohója. Ezt persze Ön is tudja, hiszen jól ismeri ezeket az anyagokat, és tisztában van vele, hogy miért fémeket választott termékterveihez. A jó hír az, hogy mi nemcsak a fémekben vagyunk otthon, de a fémek ragasztásának világában is!
A fémből készült rögzítőelemek egyidősek a fémmegmunkálással, és a legtöbben jól ismerik őket. Egyértelműnek tűnik, hogy a fémek fémből készült rögzítőkkel való összeillesztése a helyes lépés – a látszat azonban csal, mert nem mindig ez a legjobb választás. Az ipari ragasztóanyagok hat hasznos előnyt nyújtanak a többi ipari összeszerelési módszerrel szemben:
A hőalapú rögzítési módszerek (ilyen például a hegesztés) népszerűek és széles körben elfogadottak az iparágban, hiszen a fogyóeszközök költsége alacsony, és a hőkötés gyorsan kialakítható, hiszen nem kell várni a száradásra. A megfelelően elvégzett hő- és a ragasztásos rögzítés egyaránt kiváló kötést és szigetelést eredményez. A ragasztóanyagok azonban számos előnyt kínálnak a hőkötésekhez képest:
A fémek rögzítési módjának meghatározásakor számos tényezőt kell figyelembe venni: merev vagy flexibilis rögzítésre van-e szükség, fennáll-e a korrózió kockázata, valamint hogy milyen hőmennyiség és terhelés fogja érni a terméket.
A merev ragasztóanyag hatékonyan továbbítja az energiát, például a golfütő szárából az ütő feje felé. A flexibilis ragasztóanyagok ugyanakkor segítenek szétoszlatni az energiát, például egy vasúti utasszállító vagon rezgéseit, így elkerülhető a szerkezet károsodása. Különböző ragasztóanyagaink más-más merevségi és rugalmassági jellemzőket kínálnak, így Ön mindig az adott alkalmazási területhez legmegfelelőbbet választhatja.
Elektrokémiai korrózió akkor alakul ki, amikor a kevésbé aktív fém elektronokat von el az aktívabb fémtől. Ez nem csupán kozmetikai problémákat okoz, de a rozsdásodás és a pontkorrózió miatt az anyag elkopásával is járhat. Ez különösen gyakori, ha a fémből készült rögzítő jól vezeti az elektronokat. A ragasztóanyag nem csupán egymáshoz rögzíti a különböző fémeket, de vékony szigetelőréteget is képez, így elkerülhető az ilyen típusú korrózió.
A különböző fémek más-más arányban, de egyaránt tágulnak vagy összehúzódnak, amikor magas vagy alacsony hőmérséklet éri őket. Ez komoly problémákat okozhat szerkezetükben. A kellő ellenállást kínáló ragasztóanyag képes elnyelni e terhelés egy részét, akár két különböző fém közé, akár egy fém és egy nem fém munkadarab (például üveg, fa vagy műanyag) közé viszik fel.
A furatok készítése nem csupán időigényes, de meggyengíti a munkadarabot, és koncentrált terhelést okoz a furat szélén. A ragasztóanyag ezzel szemben gyorsan felvihető, és a terhelés egyenlően oszlik el a kötés felületén.
Alább bemutatjuk a fémek rögzítéséhez használható legjobb ragasztóanyagainkat és -szalagjainkat. Fontos, hogy a ragasztóanyag erősségét és tartósságát a munkadarabok és az alkalmazási terület igényeinek megfelelően válasszuk ki. Az alábbi hivatkozások segítségével jobban megismerkedhet az itt kiemelt technológiákkal.
A 3M™ VHB™ ragasztószalagok segítségével a folyamatokat konzisztenssé teheti a tervezéstől a megvalósításig, és kiiktathatja a zavaró, látható rögzítőelemeket, Ezek a rendkívül erős, kétoldalas akril habszalagok lehetővé teszik, hogy gyorsan és egyszerűen létrehozzon egy olyan, hosszan tartó és erős kötést, amely az idő elteltével még erősebbé válik, ráadásul számos különböző munkadarab rögzítésére alkalmasak.
A 3M™ Scotch-Weld™ szerkezeti, kétkomponensű epoxiragasztó erős, tartós, magas hőmérsékleten is kiváló teljesítményt nyújt, és a hőbomlásnak is ellenáll, így ideális választás az ipari alkalmazásokhoz. Ezek az erős ragasztóanyagok kiválóan ellenállnak az ütéseknek, és számos iparágban (például az űrrepülésben, az építőiparban és a szállítmányozásban) támogatják a termékdizájnt.
A 3M™ Scotch-Weld™ akril szerkezeti ragasztók erős, biztonságos kötést és gyors száradást kínálnak, így segítségükkel könnyen növelheti a termelékenységet és a teljesítményt, valamint esztétikusabbá teheti termékeit. A 3M™ szerkezeti akrilragasztók ellenállnak az ütéseknek, szaguk nem erős, és akár 18 hónapon át hűtés nélkül is eltarthatók.
A fémek rögzítése általában nem jelent nehézséget, de minden anyag egyedi jellemzőkkel bír. Alább bemutatjuk a leggyakoribb fémeket.
A rozsdamentes acél egy vasötvözet, amelyhez a korrózióállóság érdekében szenet és más anyagokat adnak. Az anyagot rendkívül sokoldalúan használják: nem csupán a konyhai edényekhez és evőeszközökhöz, de nagyüzemi konyhákban, az élelmiszer-feldolgozásban, sebészeti eszközökhöz, az autóiparban, űrrepülők gyártásánál, számos ipari berendezésnél és épületek homlokzatánál egyaránt támaszkodnak rá. A rozsdamentes acél rögzítése nem jelent nehézséget, de előfordulhat, hogy a szennyeződések, por, ujjlenyomatok és gépi olajak eltávolítása érdekében tisztításra van szükség.
Az acél egy vasötvözet, amelyet kis mennyiségű szénnel tesznek erősebbé. Az acélfelületeket a korrózió elkerülése érdekében ragasztás előtt vagy után általában bevonattal látják el, amely cinkből (horganyzott acélból) vagy valamilyen festékből készül. Ha a ragasztás előtt helyezik fel a bevonatot, a ragasztóanyag valójában a bevonathoz tapad, és nem magához az acélhoz. Ez befolyásolja a felületi energiát, valamint a ragasztó által elért nedvesítést. Ugyanakkor számos ragasztószalag és ragasztóanyag úgy készült, hogy ellenálljanak a bevonatolás vagy festés folyamatának.
Az alumínium egy viszonylag puha, tartós, könnyű, jól hajlítható és formálható fém, amelynek megmunkálása, öntése, hengerlése és extrudálása nem jelent problémát. Mechanikai jellemzőinek javítása érdekében szinte mindig ötvözve használják. Az alumínium ellenáll a korróziónak, mivel amikor a nyers fémet levegő éri, gyakorlatilag azonnal vékony alumínium-oxid réteg alakul ki. Az alumíniumot gyakran tisztítani vagy koptatni kell a szennyeződések, a por, az ujjlenyomatok és a gépi olajak eltávolítása érdekében.
A réz egy puha, jól hajlítható és alakítható fém, amely kiválóan vezeti az elektromosságot és a hőt. Korrózió érheti, ezért fontos, hogy ne érintkezzen olyan anyagokkal, amelyek növelik ennek kockázatát – különösen más fémekkel. Azoknál a fémeknél, amelyeknél a korrózió hosszú idő alatt alakul ki (ilyen a réz, és ötvözetei, a sárgaréz és a bronz), rendkívül alaposan kell megválasztani a ragasztóanyagot. A 3M speciálisan kialakított ragasztószalagokat és -anyagokat is gyárt, amelyek gátolják a korróziót, így réz munkadarabokkal is használhatók.
Segítségre van szüksége a projektjéhez megfelelő termék megkereséséhez? Forduljon hozzánk, ha a termékekkel vagy az alkalmazásukkal kapcsolatos, illetve műszaki jellegű tanácsra, esetleg a 3M műszaki szakembereinek közreműködésére van szüksége, vagy hívjon minket a következő számon: +36 1 270 7777.
Segítségre van szüksége a projektjéhez megfelelő termék megkereséséhez? Forduljon hozzánk, ha a termékekkel vagy az alkalmazásukkal kapcsolatos, illetve műszaki jellegű tanácsra, esetleg a 3M műszaki szakembereinek közreműködésére van szüksége, vagy hívjon minket a következő számon: +36 1 270 7777.